Pěstujeme orchideje správně?

Pěstování orchidejí láká mnohé z nás. V květinářstvích i jiných obchodech jich nabízí spoustu. Víme, jak na jejich správné pěstování? Co základního pro ně udělat, aby nám vydržely krásné delší dobu, než pouhých několik týdnů?

 květy orchideje

Vybereme vhodný substrát

Substrát, který je v původním „přepravním“ květináči, není na delší dobrý život rostliny většinou nejvhodnější. Protože bývá příliš sypký, špatně by se jim v něm dýchalo. Nejlépe uděláme, pokud je co nejdříve přesadíme. Substrát můžeme koupit hotový (na orchideje), můžeme si ho i sami namíchat. Měl by mít pH okolo 5,5. Protože v přírodě rostou orchideje přichycené na kůře stromů, základem substrátu je přirozeně také kůra. Používá se kůra borovic, topolů, modřínů, dubů, pinií, ale i vinné révy nebo korku. Jako drenážní vrstvu použijeme dřevěné uhlí, drcený štěrk nebo kousky polystyrenu.

čtyři orchideje

Vybereme vhodné stanoviště

Vybrat vhodné umístění je pro další život rostliny velmi důležité. Naprostá většina u nás prodávaných druhů má ráda světlo. Ale pozor na přímé sluneční paprsky, ty jim spálí listy! Nejvhodnějším umístěním je okno orientované na sever nebo na východ. Ideální teplota záleží na konkrétním druhu rostlinky. U teplomilných druhů je to 20 až 25°C. Temperované druhy potřebují 15 až 25°C. Chladnomilné druhy 5 až 10°C. Druhy zemní prospívají při teplotě až mínus 20°C. Ty ale v domácnosti s největší pravděpodobností pěstovat nebudeme!

žlutá orchidej

Vhodně zaléváme a hnojíme

Zálivka záleží na tom, jaká je vlhkost vzduchu v místnosti. V teplých měsících zaléváme 1 x za týden nebo 14 dní. V zimním období se doporučuje zalévat pouze 1 x za měsíc až dva měsíce. Některé druhy vyžadují na zimu k odpočinku chladnější místnost. Především je potřeba myslet na to, že orchideje velice špatně snáší přelití! Reagují na něj žloutnutím listů a jejich opadáváním, což vypadá na první pohled jako usychání a neinformovaného pěstitele to vede k dalšímu zalití. Tím potom bohužel jen urychlíme úplné odumření rostlinky. Hnojení bychom měli asi jednou za týden. Dle doporučení profesionálů v oboru naprosto postačí naředit hnojivo tak, aby bylo 10 x slabší, než doporučují jeho výrobci na obalu!