Plíseňna stěně: příčiny a odstranění

Plísňová houba je mikroorganismus, který se může objevit a přežít ve velmi nepříznivých podmínkách. K růstu houba potřebuje pouze:
●     vlhkost
●     teplo
●     kyslík
●     živné půdy (tapety, stavební materiály, omítky, barvy, dřevo)
zničená tapeta

Zdrojem tohoto zla je přílišná vlhkost

1.     Plíseň díky nesprávné ventilaci a topení:příliš mnoho vlhkosti ve vzduchu je pravým rájem pro škodlivé houby. Správná prevence znamená správně větrat a topit. Pokud bydlíte v nové budově, měli byste být obzvláště opatrní, protože moderní budovy jsou konstruovány tak vzduchotěsně, že přírodní výměna vzduchu sotva stačí. Také sprchování, vaření, sušení prádla a zalévání rostlin může rychle vytvořit nadměrnou vlhkost.

2.   Plíseň kondenzací:tento problém se vyskytuje hlavně na zdi či tapetě, pokud je velký rozdíl mezi teplotou stěny a teplotou místnosti. Takto se na stěnách vytváří voda – dokonalá půda pro plísně.
3.    Tvorba plísní v důsledku pronikání vlhkosti:plíseň na stěně se může tvořit také kvůli penetrační vlhkosti, například v důsledku poškození vodou. Dokonce i konstrukční vady, rozbité střechy nebo praskliny ve zdivu jsou běžnými důvody pro přílišnou vlhkost v obytném prostoru.
digitální teploměr

Boj proti plísni

Pokud jsou vady konstrukce příčinou vzniku plísní a nebo rozsah napadení nejste jako laik schopni odhadnout, musíte problém určitě konzultovat s odborníkem. Do té doby se můžete pokusit zničit skvrny sami.

●     První pomoc proti malým plísním nabízejí spreje pro odstraňování plísní. Mohou být snadno rozprašovány na postižené oblasti stěny. Postup se doporučuje opakovat několikrát. Pokud sprej obsahuje chlor, je stěna dodatečně bělena, aby po ošetření vypadala znovu jako nová.
●     Stejně dobrý jako prostředek pro odstranění plísní je methylovaný alkohol. K tomu použijte kartáč nebo hadřík. Vzhledem k tomu, že vysoce procentní obsah alkoholu rychle vyprchá a nemá trvalý účinek, postup opakujte několikrát každé 2 minuty. Pak opatrně odstraňte všechny viditelné stopy plísně vlhkým hadříkem.

Nezáleží na tom, co si vyberete k boji proti plísni, vždy dodržujte tyto rady.

●     Noste masku a gumové rukavice.
●     Použité materiály, jako jsou kartáče, utěrky apod., Okamžitě vyhoďte z domu.
●     Po zákroku důkladně vyvětrejte.
●     Pacienti trpící alergií, astmatikové, lidé se slabým imunitním systémem, stejně jako těhotné ženy a děti by neměli pomáhat v boji proti plísním.

Zabraňte tvorbě plísní na stěně

Aby nenastala situace, že by vás plíseň otravovala, měli byste dodržovat následující tipy.
●     Pravidelné větrání zajišťuje optimální výměnu vzduchu.
●     Udržujte konstantní pokojovou teplotu pomocí termostatu přibližně 20 stupňů. Vlhkost by měla být mezi 40 a 60 procenty.
●     Pokud je vlhkost příliš vysoká, použijte odvlhčovač.
●     Neumisťujte masivní a velké kusy nábytku přímo k stěnám.
●     Pokud je váš dům náchylný k nadměrné vlhkosti, vyvarujte se organických materiálů na stěny. Namísto toho jsou vhodné vápenné omítky a vápenné nebo silikátové barvy, protože neposkytují plísním živnou půdu.