Toman

Pokud jste v kinech neviděli český film „Toman“, určitě si ho sežeňte na DVD nebo Blu-ray. Jedná se o velmi kvalitní filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana. Pojednává o vzestupu a pádu Zdenka Tomana, šéfa československé zahraniční rozvědky. Tento muž významně ovlivnil vývoj v Československu po ukončení druhé světové války.

telefonování u kávy

Tomuto muži vděčila do značné míry komunistická strana za svůj vstup do politiky, protože to byl tento člověk, který dokázal sehnat peníze, aby komunisté vyhráli volby. Skrupule rozhodně neměl a peníze dokázal sehnat nejen pro stranu, ale také pro sebe a svou rodinu. Neštítil se při tom ničeho. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí.

Film se odehrává v období takzvané třetí republiky v letech 1945-1948. Když se komunisté v únoru 1948 definitivně ujímají moci, je jen otázka času, kdy jim skalní komunista Toman, který byl zároveň velmi peněz chtivý, začne být trnem v oku. Svůj úkol sehnat obrovské množství peněz splnil, a protože se nejednalo o košer způsoby, bude třeba ho odklidit. Proto byl také Toman jako jedním z prvních zatčených. Byl odsouzen k trestu smrti. Nepomohlo mu ani přátelstvím s Rudolfem Slánským. Nebyl by to ovšem šikovný Toman, kdyby se mu nepodařilo (asi jako jedinému) uprchnout a utéci přes hranice. Emigroval do Venezuely a stal se z něj zde velmi úspěšný podnikatel.
francouzská manikura

Velmi tragický osud potkal jeho ženu, která pod tíhou okolností spáchala sebevraždu. Jejich malé dítě bylo dáno do adopce. Chlapec se bohužel nedožil dospělosti, protože ve 14 letech tragicky zahynul.

Nepochybně se jednalo o velmi kontroverzní osobnost, která se neštítila ničeho. Nicméně na straně druhé mu nelze upřít, že miliony dolarů investoval do státu Izrael, například je po něm pojmenována i izraelská nemocnice, kterou finančně podporoval.