Insolvence je konec dluhové pasti


Insolvence není zrovna něco, do čeho se nikdo z nás chce dostat. Ale osud si nevybíráme a někdy se můžeme do obrovských finančních problémů dostat i bez vlastního zavinění. Je to vlastně jednoduší, než by se na první pohled zdálo. A pokud nevíte, jak své dluhy splácet, nahromadí se vám jich více a nevidíte východisko, je insolvence to pravé, co vám může pomoci dluhy vymazat a začít od začátku. Jak to vlastně funguje? O insolvenci, nebo oddlužení, si zažádáte u soudu. Pokud vám soud insolvenci schválí, přidělí vám insolvenčního správce.

peníze

Všechny vaše dluhy, které máte, se sloučí do jednoho. Ten musíte alespoň částečně uhradit. Dojde tak alespoň k částečnému uspokojení věřitelů. Pokud je někdo totiž v tak tíživé finanční situaci, těžko se předpokládá, že se někdy z dluhů vyhrabe docela. Takto dostanou věřitelé alespoň část svých peněz a zároveň to dává možnost pro dlužníka, jak začít s čistým štítem a novým startem, oproštěný od všech dluhů.

To s čistým štítem ale není tak úplně pravda. Protože čistý štít úplně mít nebudete.

dluhy

Vaše jméno bude stále zaznamenáno v insolvenčním rejstříku jako někdo, kdo byl v předcházející době v insolvenci. Je to ochrana nejen pro ty, kteří by vám chtěli znovu půjčit, ale i pro vás, abyste nespadli hned do dluhů. Vaše jméno bude v tomto rejstříku figurovat pět let po skončení insolvence. Během této doby nepočítejte s tím, že by vám někdo poskytl financování. První roky určitě ne. Ovšem jsou i výjimky, které se hodí znát pro případ, že byste opravdu akutně potřebovali nějaký druh financování. Třeba kreditní kartu, úvěr nebo hypotéku. Ano, i ve vašem případě můžete dostat hypotéku po insolvenci. Odpovědět ale na to, zda chcete jít do tak velkého závazku těsně po tom, co vám skončila insolvence, si už budete muset sami. Nebude to totiž pro vás nic snadného.