Padesát let v jednom manželství

V dobrém i ve zlém… tento slib si dali před padesáti lety. Dva mladí lidé, ve věku dvaceti let. Seznámení nebylo moc romantické, během letní brigády, ale vzpomínají na ně dodneška rádi. Následovaly dva roky odloučení, vojna byla ještě v těch časech povinná.

A paradoxně tento čas jejich vztah upevnil. Psaní dopisů, návštěvy během opušťáku a dovolené. Za rok po návratu se vzali. Následuje narození tří dětí. Každé dva roky jedno a k tomu přestavba domku po babičce. Práce mají oba dva nad hlavu, ale nestěžují si. Ona se stará o děti, on se snaží vydělávat, aby je všechny uživil.

Po deseti letechmanželství nastanou pro rodinu ekonomicky příznivé časy. Do práce už mohou chodit oba dva a tak se životní úroveň rodiny zvedne. Vytvářejí pro své děti optimální domov, ve kterém se cítí všichni dobře.
Po dvaceti letech už jsou všechny děti na studiích. Synové studují vysokou školu a dcera nastupuje na střední. Společnými silami se daří děti ve studiu finančně podporovat.

Po třiceti letechnastává období relativního klidu. Všechny děti už dostudovaly a vyletěly z hnízda se svými partnery. Optimální čas začít cestovat do míst, která byla jenom snem a svůj volný čas věnovat koníčkům. V tom čase se narodí první vnouče.

Po čtyřiceti letechdoznívá hektické období, doprovázeno příchodem na svět šesti vnuků. Pomoc s jejich opatrováním zabere téměř většinu času. Radostné období, ve kterém si prarodiče užívají společnosti svých vnoučat. Čtení pohádek, společné výlety do přírody, do divadla, na hřiště. Možnost předávat nabyté zkušenosti při různých pracích okolo domu. První jízdy na koloběžce a na kole.

To všechno se promítne manželovi, tátovi a dědečkovi v den zlaté svatby. Zjišťuje, že bez vzájemné úcty a tolerance by jejich manželský život neproběhl tak klidně a příjemně.
Co přijde po padesáti letech?