Japonský zen vám přinese klid a vyrovnanost do vašeho domova

K vytvoření japonského zenu nám postačí pouze písek a několik obrázků. Japonský zen, a vůbec celé Japonsko má jakési kouzlo, které nás nepřestává fascinovat. Snad je to ten klid, dokonalost, obřadnost a jisté tajemství, které z japonské kultury vyvěrá. I my si nyní můžeme vytvořit doma v obývacím pokoji, či v jiné místnosti našeho interiéru malou zenovou zahradu, ke které se budeme moci uchýlit, až nám začnou zase pracovat nervy.
feng shui kameny
Zenová zahrada je vlastně druh japonské zahrady, která slouží k meditaci a rozjímání. Japonci pro toto místo používají název „kare sansui”, což znamená „suchá krajina”. Zenová zahrada potom představuje jeden z vrcholů asijského zahradního umění.

Zen v interiéru

Zenové zahrádky, které se vytvářejí v domácnostech, vypadají jako malá pískoviště.
·         Vytváří se na nich malé ostrůvky z kamenů, anebo mechu.
·         Skutečnou vodu v této suché zahradě nahrazuje uhrabaný písek, který vyjadřuje vlny na hladině moře.
·         Kameny, které jsou v zenové zahrádce umístěny, pak znázorňující koryto potoka, nebo řeky.
Zenový buddhismus se snaží o maximální oproštění od rušivých vlivů okolí a písek, který protéká mezi kameny, znamená proud našich myšlenek. Kameny v tomto prostoru zase znázorňují jistotu, oporu a stálost všeho okolo nás. Díky zenové zahrádce mají tak naše myšlenky možnost na chvíli spočinout a my se můžeme obrátit sami do sebe.

Inspirace japonskou kulturou

Maličká zenová zahrádka se aranžuje v přenosném dřevěném boxu, anebo v široké kamenné nádobě.
·         Jako základní materiál na zenové zahrady se používá drcený šedý granit.
·         Do tohoto písku se potom speciálními hrabičkami vytvoří rozličné tvary, které můžeme měnit.
·         Hráběmi se vytvářejí kupříkladu kruhy okolo ostrůvku z kamenů, nebo vodorovné, či zvlněné čáry, jež evokují vodní hladinu.
vyvážené kameny
K vytvoření zenové zahrádky budeme potřebovat pěkné zaoblené kameny vždy v lichém počtu. Kameny v zenové zahradě podněcují představivost, intuici a očišťují mysl.