Menší dravci Jižní Ameriky

Z dravých ptáků Jižní Ameriky jsou známé spíše větší druhy, například kondor andský nebo harpyje. Menší druhy již tak známé nejsou. Mezi ně patří i různé druhy káňat. Poznejme blíže některé z nich.
káně lesní

Káně patagonská

Káně patagonská je středně velký druh káněte. Rozpětí křídel se pohybuje mezi 45-60 centimetry s velikostí 54-60 centimetrů.

Rozlišují se dvě odlišná zbarvení. Světlejší a tmavší, přičemž tmavší zbarvení je méně časté. U světlejšího zbarvení má káně tmavě hnědou hlavu a hřbet, se světle hnědým peřím po stranách hlavy a krku. Barva břicha je bílá s černými a rudohnědými znaky.

U tmavého zabarvení je káně celé černé, kromě bílých znaků.

Vyskytuje se v oblasti jihu Argentiny a Chile a v Ohňové zemi.

Jeho přirozeným prostředím jsou lesy s vysokými stromy, poblíž otevřených prostranství, která jsou pro káně ideálním lovištěm.

Loví ptáky, savce, i plazy.
letící pták

Káně andská

Káně andská je poměrně malý dravec. Velké přibližně 42-45 cm. Vyskytuje se v Andách, kde preferuje zalesněné oblasti.

Má tmavě hnědou hlavu a hřbet, hruď a břicho jsou bílé se světle hnědými znaky. Zajímavé je, že počet znaků se liší, počet nejspíš ovlivňuje věk a pohlaví jedince. Ocas je pruhovaný.

Káně bělokostřecová

Káně bělokostřecová je drobný a tmavý druh káněte. Dosahuje maximální velikosti 40 centimetrů s rozpětím křídel 67-79 centimetrů.

Dospělé káně je téměř celé černé, až na spodní bílou část. U spodní části křídel jsou krycí pera bílá a letky černobílé. Ocas je také černobílý. Zbarvení je u samců i samic stejné, ale samice jsou větší než samci.

Při letu je vidět bílé peří na spodní straně křídel, které je obvykle skryté.

Vyskytuje se v Kolumbii, Venezuele, Peru, Bolívii, Brazílii, Paraguayi, Uruguayi a Argentině. Kde obývá tropické a subtropické horské lesy. Preferuje okraj lesa, nedaleko otevřených prostranství.

Loví hlodavce, plazy, obojživelníky, někdy také hmyz.