Nákupy se spoustou slev a výhod – to je Black Friday!

Black Friday neboli Černý pátek je dalším „svátkem“, který k nám dorazil z USA. Připadá na první pátek po Dni díkůvzdání (4. čtvrtek v listopadu) a prodejci jej slaví tím, že lákají zákazníky na výprodeje a slevy. Kromě USA se Black Friday těší velké oblibě také v Kanadě a v posledních letech se s ním stále setkáváme i u našich obchodníků.

black friday

Proč právě Black Friday? Existují 2 teorie. Podle první se americké obchody právě v tento den dostávají ze ztrát do zisků, tedy z červených čísel do černých. Zastánci druhé teorie jsou přesvědčení, že pojmenování Black Friday vychází z velkých dopravních kolapsů typických pro pátek po Dni díkůvzdání.
V USA je Black Friday obrovská událost, na který se celý rok připravují obchodníci i zákazníci. V některých státech dostávají zaměstnanci celodenní volno. Obchody otevírají o několik hodin dříve, často i o půlnoci či dokonce ještě před ní. Právě tímto dnem také začíná předvánoční nákupní horečka.

black friday slevy

K nám tento svátek přivezla americká společnost Apple. Byla to právě její prodejna, která v roce 2013 uspořádala vůbec první Černý pátek v České republice. Nápadu se velmi rychle ujaly další společnosti a svou oblibu si získal i mezi zákazníky. Proč taky ne? Černý pátek znamená spoustu zboží za snížené ceny a neuvěřitelné slevy.
U nás je ale v dnešní době pojmenování Černý pátek trochu zavádějící. Značná část prodejců ho totiž používá pro všechny své marketingové akce a výprodeje. Černý pátek se tak slaví i několikrát ročně a vlastně nemusí jít ani o pátek.
V Česku naštěstí nedochází k davovým šílenstvím, jaká můžeme vidět v amerických obchodech. Často se ale setkáme s podvody obchodníků, kteří zboží před akcí záměrně zdraží. To tak stojí i po všech těch báječných slevách skoro stejně jako před nimi.

černý pátek

Vždy si proto raději porovnejte výhodné ceny s nabídkami jiných obchodů. Budete mít jistotu, že nakupujete opravdu zlevněné, a ne „zlevněné“ zboží. A vaši radost ze skvělého nakupování vám nic nezkazí!