Nejlepší střední defenzivní záložníci


DUNCAN EDWARDS


Duncan Edwards patřil mezi legendární "Busby babes", tedy hráče, kteří působili pod vedením Matta Busbyho v Manchesteru United. Z dnešního pohledu je trošku nedoceněným hráčem, a to především proto, že se v roce 1958 stal obětí letecké nehody v Mnichově, kde tenkrát zemřelo 8 členů kádru. Edwardsovi tehdy bylo pouhých 21 let a už měl za sebou úspěchy, o kterých mnoho hráčů může jen snít. Stal se dvojnásobným mistrem Anglie, trojnásobným vítězem FA Cupu, v dresu Albionu měl za sebou 18 utkání a rok před smrtí se umístil na třetím místě v anketě Zlatý míč.
fotbalové hřiště


FRANK RIJKAARD


Frank Rijkaard byl holandský defenzivní záložník, který se proslavil především v italském AC Milán. Společně s krajany Gullitem a van Bastenem vytvořil neuvěřitelně nebezpečné trio, díky kterému byl AC Milán na přelomu 80. a 90. let nejsilnějším klubem světa. Během působení v Itálii získal s klubem 10 trofejí. Neméně úspěšná byla anabáze v Ajaxu Amsterdam, který jej vychoval pro velký fotbal. Tam přidal dalších 12 trofejí, včetně vítězství v Lize mistrů. Nezahálel ani na reprezentační úrovni, když se v roce 1988 stal mistrem Evropy. V anketě Zlatý míč se v letech 1988 a 1989 dvakrát umístil na třetím místě. Kariéru ukončil v Ajaxu. Stal se poté poměrně úspěšným manažerem a největší stopu zanechal ve slavné Barceloně.


DIDIER DESCHAMPS


Didier Deschamps byl francouzský defenzivní záložník, jehož kariéra zahrnovala kluby jako Marseille, Juventus, Chelsea nebo Valencii. Nejlepší část kariéry prožil v Juventusu, kde získal dvanáct trofejí. Do dějin vešel však především jako kapitán francouzské reprezentace, která v roce 1998 získala zlato na MS. O dva roky později přidal zlato i z Eura. Po skončení kariéry se stal manažerem a přidal další zlato z MS v roce 2018.
fotbalové míče


ROY KEANE


Roy Keane byl irský defenzivní záložník, který nejúspěšnější část své kariéry spojil s Manchesterem United. V Red Devils pod vedením Sira Alexe Fergusona se z Keana stal kapitán. Keane byl velice agresivní a zarputilý záložník, který nesnášel prohry. Dodnes se traduje mnoho historek. Bývalí spoluhráči se shodují, že jakmile vstoupil na hrací plochu, šli mu z cesty a nechali ho hrát. S United získal 17 trofejí, včetně Ligy mistrů a sedmi anglických titulů. Roy Keane je dodnes považován za jednoho z nejlepších záložníků v dějinách Premier League. Po skončení kariéry se stal manažerem a působil např. v Sundelandu, Ipswich Town nebo v Aston Ville.


CLAUDE MAKELELE


Claude Makelele byl pravděpodobně nejlepším defenzivním záložníkem nového tisíciletí. Nejvíce se proslavil v dresu Realu Madrid. Byl členem slavných Galacticos, tedy týmu, kde působili hráči jako Zidane, Figo, Beckham, Carlos, Raul nebo Ronaldo. A ač téměř neznámý, patřil mezi klíčové hráče této skvadry. S Realem Madrid vyhrál sedm trofejí a byl prodán do Chelsea. S Chelsea přidal dalších šest trofejí a na sklonku kariéry šel dohrát do PSG.

3/5 - (4 votes)