Není tajemstvím, že současná populace má oslabený imunitní systém

Bakterie a viry se vyskytují všude kolem nás. Byly, jsou a budou součástí našeho života. Většina z nich pro nás prospěšná není, některé kmeny bakterií ovšem ano. Připomeňme např. bakterie v tlustém střevě, bez nichž by náš organismus nefungoval tak, jak má, další má každý z nás na pokožce, kde se starají o přirozenou likvidaci nežádoucích patogenů. Dokonce i bakterie na chodidlech by měly mít optimální složení, aby nám bránily v mykotických a plísňových onemocněních.
cyklistky vedle sebe.jpg
Odborníci v této souvislosti doporučují umývat pokožku šetrným způsobem, aby se nezměnilo její pH, a aby to nezpůsobilo poškození žádoucí mikroflóry. Mimochodem, víte o tom, že každý (dospělý) člověk má uvnitř svého těla a na jeho povrchu přibližně tolik bakterií, jejichž souhrnná hmotnost přesahuje 1 kg?
krájené jahody.jpg

Posílení imunitního systému

Imunitní systém je přirozenou součástí fungujícího organismu, bez něho bychom nemohli vůbec přežít. Častokrát se také v médiích můžete setkat s názory, že bychom měli kolem sebe vytvořit pokud možno sterilní prostředí, abychom obranyschopnost organismu posílili.

Tím bychom však prováděli sami sobě medvědí službu. Již odmalička bychom měli své ratolesti naopak nechat přivyknout přirozenému mikrobiálnímu prostředí, aby si jejich tělo vybudovalo dostatečné prostředky proti přemnožení nežádoucích patogenů.

Stejnou chybou by bylo orientovat se pouze na tuny vitamínů, zvláště v podobě výživových doplňků. Naši předkové nebyli hloupí, používali vlastní intuici mnohem více, než my dnes, dobře věděli, že jim stačí třeba jen jedno jablko denně a malé množství zeleninového salátu, aby pokryli potřebnou dávku kyseliny askorbové (vitamínu C), množství rutinu v jablečné slupce, betakarotenu z jedné mrkve atd. Nedopovali se multivitaminy a byli zdraví. A proč?

Především nebyli tolik zatíženi stresem, více se pohybovali na čerstvém vzduchu, trávili mnoho času na slunci, nebyli tak dlouho uzavřeni v kancelářích, déle odpočívali a spali, nebyli tolik pod tlakem z mobilní komunikace, z množství informací ohledně podnikání, legislativy, bankovnictví a platebních karet, úvěrů, přehuštěného silničního provozu atd.
teploměr a léky.jpg

Bez relaxace, odpočinku, dostatku pohybu a spánku a co možná nejvyšší míry eliminace stresu to zkrátka nepůjde. Není tedy náhoda, že současná populace má imunitní systém v průměru narušen přibližně o 30 procent více, než tomu bylo v době před 40 lety.