Vrtání otvorů s vysokou přesností

Vrták

Při obrábění kovů máme různé výrobní operace, přičemž často bychom se neobešli bez obyčejného vrtání. Stará se nám o něj vrtačka, do které upneme vrták a tě nám vykonává hlavní pohyb. Vrtaček máme mnoho druhů, přičemž výběr záleží na Vašem použití, přičemž ve firmě, kde pojede třeba celou směnu jsou kvalitní stoje a vybavení velmi důležité k tomu, abychom skutečně dosáhli dobrých výsledků za rozumnou cenu, protože je zapotřebí vydělat dostatek peněz.

šroubový vrták

Vrtáky rozdělujeme podle toho, z jakého jsou materiálu, jaké mají rozměry, tvar, tepelnou odolnost a tak dále. Vrták do dřeva u kovu moc nepochodíme, a proto je zapotřebí dát na výběr pozor. Když má dírou projít třeba šroub, tak se volí většinou šroubový vrták daného průměru, protože bývá o trošku větší než celý rozměr, aby bylo zajištěno právě to, že šroub projde bez problémů. Šroubovitých vrtáků se vyplatí mít celou sadu, protože se hodí každou chvíli a při výrobě se jen tak neztratí.

Výstružník

Vrták u běžných otvorů dosahuje dostatečné přesnosti, takže bychom s ní mít problémy neměli. Jeho využití je opravdu široké, protože klasická díra se hodí na všech možných výrobcích. Když však potřebujeme mít kruhový otvor s vysokou přesností, tak z obyčejného vrtáků můžeme přejít na stavitelný výstružník https://www.i-nastroje.cz/Stavitelne-221424-c31_112_4.htm, který nám má rozhodně co nabídnout. Přesné otvory takto dokončíme velmi snadno.

díra v kovu

Je nutné pamatovat na to, že se jedná o přesnou dokončovací operaci, a proto ještě před tím, než ji použijeme, tak je zapotřebí mít připravený o něco menší otvor, který můžeme vytvořit klasickým vrtákem. Také bychom měli pamatovat na to, že vlivem otáčení vrtáků na rovné ploše chvilku trvá, než se uchytí, a proto by nemusel být tam, kde jej potřebujeme. Z toho důvodu se udělá na středu potřebné díry důlčíkem dírka. U CNC stojů se často používá středící vrták, protože přesnost je dobrá a zároveň docílíme slušné rychlosti výroby.