Výroba elektřiny mimo síť


Abychom mohli využívat elektřinu i mimo dosah elektrické sítě, tak přijdou vhod rozhodně elektrocentrály. Ty nám vyrábí elektřinu díky spalovacímu motoru.

Výroba elektřiny mimo síť

Alternátory

Když potřebujeme elektřinu na místě, kde není možnost napojit se na síť z elektrárny, tak musíme vyřešit tento problém jiným způsobem. Pro tento účel jsou vhodné elektrocentrály, protože stačí pravidelný servis a lít do ní palivo. Když motor běží, tak nám roztáčí alternátor či dynamo, jenž se starají o výrobu elektrické sítě. Dnes si povíme něco o alternátoru, protože bez ně bychom elektřinu u mnoha elektrocentrál neměli.

alternátor motoru

Uvnitř součástky se otáčí rotor kolem statoru, přičemž uvnitř se mění magnetické pole podobně jako u elektromotoru, akorát zde se elektřina nespotřebovává, ale naopak vyrábí. Na statoru nejčastěji můžeme pozorovat tři vinutí, aby byli zajištěny tři fáze střídavého proudu. Alternátorů je více druhů, kdy ty menší nám dobíjí třeba baterii v autě a ty největší zase vyrábí energii v elektrárnách. U těch dnešních je účinnost na velmi dobré úrovni, takže třeba u auta nespotřebovává tolik výkonu motoru.

Výrobce Honda

Elektrocentrála je zařízení, které se skládá hned z několika součástek, které dohromady dává fungující celek. Výrobcem, od kterého můžeme tohle zařízení koupit je rozhodně Honda, protože tyto stroje dosahují dobrého výkonu a především životnosti. Honda elektrocentrályjsou opravdu rozšířené, takže můžeme vybírat ze širokého sortimentu.

SUMEC elektrocentrála

K nám domů jako záloha, když vypadne proud, nebo na chatu stačí i jedno z těch nejmenších zařízení, ale taková stavební firma může koupit profesionální zařízení, které vydrží jet několik hodin a vyrábět proud 400V i pro náročné zařízení. Běžně vypadá zařízení tak, že vše drží na pevném rámu. Srdcem je spalovací motor, který bývá upevněn na silentblocích, aby se rám nechvěl. Kroutící moment motoru nám pohání alternátor a přes elektrické součástky, což jsou třeba pojistky a prvky pro zajištění stabilního proudu jde elektřina do zásuvky. Do ní už můžeme zapojit samotný spotřebič.