Tajemství úspěchu Tomáše Bati

Tomáše Baťu snad není nutné ani nijak zvlášť představovat. Byl to úspěšný československý podnikatel, který se zabýval výrobou obuvi, díky čemuž si také vysloužil přezdívku krále obuvi. Stal se podnikatelem století, dodnes jeho firma stále jenom kvete (pobočky najdete v 68 zemích světa a zaměstnává přes 49 000 zaměstnanců) a většina podnikatelů se řídi jeho radami v této oblasti, které byly na svou dobu skutečně nadčasové. Jaké bylo ale jeho tajemství úspěchu?
zlín mrakodrap Baťa
·         Náš zákazník – náš pán – toto je slavné moto, které tento obuvnický král propagoval a doslova se jej držel. Jeho zaměstnanci se k zákazníkům chovali opravdu vstřícně, měli za úkol přijímat jejich podněty, stížnosti a potřeby, na které se bral ohled při dalších změnách ve firmě. Snažil se jim také poskytnout tu největší kvalitu za nejnižší cenu. Málokdo také ví, že právě on zavedl slavné ceny, které končí číslem devět. Přišel na to, že cena 99 Kčs vypadá opticky mnohem lépe než cena 100 Kčs, i když je rozdílem pouze jedna jediná koruna.
·         Pilná práce – Baťovi zaměstnanci byli vedeni k efektivnímu využití času. Nesměli opouštět pracoviště bez povolení od nadřízeného, ztrácet čas vyměňováním drbů nebo se jen tak poflakovat. Zkrátka hospodárné využití pracovní doby. Své zaměstnance ale nazýval spolupracovníky nikoli dělníky a chtěl, aby byli schopni si vydělat slušné peníze na živobytí. Dokonce jako jeden z prvních zavedl finanční odměny za dobře odvedenou práci, které (pokud byl s kvalitami pracovníka) nebyly na svou dobu zrovna nízké.
boty od Bati
·         Neděláš = nevyděláš – Tento podnikatel byl velkorysý k lidem, kteří svou práci odváděli, jak měli ovšem takoví nebyli všichni. Proto zavedl systém podílu na zisku i ztrátě. Pokud tedy dělník svou práci nevykonával, jak měl, nejenže si nic nevydělal ale dokonce mohl i o peníze přijít. Proto si také každý dělník dával pozor na to, aby svou práci prováděl vzorně.
·         Technické inovace – Prohlašoval, že tu nejtěžší práci by měly provozovat stroje nikoli lidé. Ti měli přicházet s nejrůznějšími technickými vymoženostmi, kterým naslouchal a pokud byly uskutečnitelné a podle něj by mohly být i úspěšné, snažil se o jejich realizaci v co nejkratším časovém limitu.
·         Lidský přístup – Díky němu se stal několikrát starostou města Zlín, kde také nechal vybudovat slavné baťovské domy z charakteristických červených cihel a baťovu univerzitu.